Moje oblíbené knížky

Některé z těchto knížek mají tak zavádějící obaly a názvy, že bych si je nekoupila, nebýt mých zvídavých kamarádek nebo náhod. Jenže všechny tyto knížky je dobré mít v knihovničce. Není den, abych nějakou z nich neprolistovala. Všechny mi pomohly k lepšímu náhledu na tělo a jeho pochopení.

Therèse Bertheratová: Tělo, dům mého života (nakladatelství Eugenika)

Výborná knížka pro ty, co mají oči otevřené a nevěří slepě západnímu nahlížení medicíny, nebo právě pro ortodoxní fyzioterapeuty. Kniha plná příkladů z praxe netradiční metody. Bertheratová je studentkou Françoise Mézierèsové (francouzská fyzioterapeutka 1909-1991), která svou metodu nazývala antigymnastique a vycházela z práce svalových řetězců.

Benita Cantieni: S pocitem tygřice, smyslné cvičení pánve (nakladatelství Ivo Železný)

Většina žen neumí zapojit svaly pánevního dna. O to smutnější vidět matku, která si prošla tři těhotenství a buď neví, jak ho zapojit vůbec, protože nechodila na žádné speciální cvičení pro těhotné, nebo stahuje hýždě a vagínu a myslí si, že procvičuje pánevní dno. Zatím jedna z mála knížek, kde jsem viděla, že svaly pánevního dna jsou rozděleny do tří vrstev a kde najdete spoustu praktických příkladů a cviků.

Kim da Silva, Do-Ri Rydl: Základní kniha kineziologie (nakladatelství Dobra & Fontána)

Kdo neví, co je to kineziologie (aplikovaná kineziologie), může začít touto knížkou. Vysvětlí vám, jaké druhy kineziologie existují, jaké to je, když máme energii v nerovnováze s praktickými příklady a cviky. Kineziologie je alternativní metoda, která většinou svalovým testem zjistí příčinu onemocnění, energetického bloku.

Gamal Raslan: Dornova metoda
Dieter Dorn, Gerda Flemming: Léčení Dornovou metodou (nakladatelství Poznání)

Obě knížky doporučuji číst společně, vzájemně se doplňují. Seznámí vás s jemnou manuální terapií a praktickými cviky, kterými můžete pomoct sami sobě. Můžete poznat energetické souvislosti a příčiny problémů kloubů, nebo se dozvědět, proč není dobré překládat nohu přes nohu či jak se zbavit zavedených stereotypů.

Moshe Feldenkrais: Feldenkraisova metoda (nakladatelství Pragma)

Feldenkraisovu metodu jde těžko popsat jednou větou, kromě cvičení, fyziologie a kineziologie vás zatáhne i do psychologie, sociologie a antropologie. Můžete se naučit harmonické spolupráci uvědomění, citu, myšlení, smyslového vnímání a pohybu. Feldenkrais říká, že lidé jednají v souladu s obrazem, který si vytváří. Cvičební metoda promyšleně zkvalitňuje pohyb a tím napomáhá rozvoji celé lidské bytosti.